آزمایشگاه خاک شناسی

 معرفی:

در این آزمایشگاه، اندازه گیری pH و Ec خاک، آب و محلول های مختلف، تعیین بافت خاک، و کلا آنالیز آب، خاک و گیاه و نیز اجرای طرح های تحقیقاتی و پایان نامه ها انجام می شود. خدمات آموزشی نیز  ارائه  می گردد. رشته های زیست شناسی و مهندسی کشاورزی از این آزمایشگاه بهره می گیرند.  


موقعیت: طبقه سوم ساختمان آزمایشگاهی دکتر شهید احمدی روشن

 


 

آزمایشگاه خاک شناسی دانشگاه آزاد مرند

 
 ردیف نام دستگاه
 عکس دستگاه 
 شناسنامه و عملکرد دستگاه
 1
 هود

هود شیمیایی

هود ساخت کشور ایران و برای برداشتن مواد و اسیدها  بکار برده می شود.

مراحل کار: بعد از اتصال به برق و روشن کردن کلید پاور آن و همچنین روشن کردن تهویه آن مواد در زیر آن قرار داده و به مقدار لازم برداشته و به هنگام برداشتن شیشه جلویی آن تا اندازه ای که با دست زیر آن به راحتی مواد برداشته شود به پایین کشیده می شود . بعد از برداشتن مواد و صبر کردن برای مدتی که هوای پر از گاز داخل آن تخلیه شود آن را خاموش و از برق می کشند.   

 2 انکوباتور
انکوباتور

انکوباتور مدل بهداد ساخت کشور ایران برای رشد قارچ ها و باکتری ها در شرایط دما و نوری مناسب بکار می رود.

مراحل کار: بعد از اتصال به برق و تنظیم دمای مورد نظر و ترموستات نمونه را داخل آن گذاشته و درب آن را می بندد و بعد از مدت زمان لازم دوباره آن را خاموش و از برق می کشند و نمونه را برمی دارند.
 3 اتوکلاو
اتوکلاو

اتوکلاو مدل ریحان طب و ساخت کشور ایران با مخزن 25 لیتر برای استریل کردن محیط کشت ها و وسایل شیشه ای و برخی محلول ها بکار می رود.

مراحل کار: بعد از گذاشتن نمونه داخل آن و بستن درب آن آن را به برق متصل و دما و زمان و فشار مورد نظر را تنطیم می کنند. بعد از این که دمای آن 121 ، فشار 5/1 اتمسفر شد بعد از 15 دقیقه خاموش شده بعد از تخلیه کامل بخار درون آن درب آن را باز و نمونه برداشته می شود.
 4 روتاتور
روتاتور

روتاتور یا شیکر مدل بهداد ساخت کشور ایران برای مخلوط کردن محیط ها و محلول ها درون ارلن بکار برده می شود.

مراحل کار: بعد از اتصال به برق و گذاشتن نمونه روی آن و محکم کردن نمونه با تنظیم سرعت و زمان مورد نظر دستگاه را روشن می کنند. بعد از اتمام زمان مورد نظر و حالت سکون قرار گرفتن دستگاه نمونه برداشته و دستگاه را خاموش می کنند. 
 5
 میکروسکوپ

میکروسکوپ

میکروسکوپ مدل اپتیکا ساخت کشور ژاپن برای دیدن باکتری ها و قارچ ها در شرایط مطالعه میکروسکوپی بکار برده می شود.

مراحل کار: بعد از اتصال به برق و گذاشتن لام مورد نظر در جایگاه لام با روشن کردن میکروسکوپ و تنظیم آن در مراحل مختلف و با عدسی های مختلف نمونه قابل رویت خواهد بود. بعد از اتمام کار و خاموش کردن میکروسکوپ از برق می کشند. 
 6 Ec سنج
ٍEC سنج

Ec سنج مدل 4510 ساخت کشور سوئیس برای تنظیم Ec محلول ها بکار می رود.

مراحل کار: بعد از روشن کردن کلید پاور و کالیبره کردن با محلول استاندارد، ای سی  محلول ها را اندازه گیری  می کنند . بعد از اتمام کار و تمیز کردن الکترود آن با آب مقطر، الکترود آن را داخل آب درون محفظه مخصوص قرار و کلید پاور آن را خاموش می کنند.

 7 لوپ
لوپ

لوپ مدل موتیک ساخت کشور اسپانیا برای مطالعه قارچ ها و باکتری ها در شرایط ماکروسکوپی بکار برده می شود.

مراحل کار: بعد از اتصال به برق و گذاشتن نمونه مورد نظر در جایگاه مخصوص با روشن کردن لوپ و تنظیم آن در مراحل مختلف و با عدسی های مختلف نمونه قابل رویت خواهد بود. بعد از اتمام کار و خاموش کردن از برق می کشند. 
 8آون 
آون

آون مدل بهداد ساخت کشور ایران برای خشک کردن و استریل کردن وسایل شیشه ای کاربرد دارد.

مراحل کار: بعد از اتصال به برق و گذاشتن نمونه داخل و بستن درب آن دما و زمان مورد نظر تنظیم کرده و بعد از اتمام زمان آن آن را خاموش و از برق می کشند.

 9
 کوره الکتریکی

کوره الکتریکی

کوره الکتریکی مدل برای خاکستر کردن نمونه های گیاهی در دمای بالای 600 درجه سانتیگراد بکار می رود.

مراحل کار: بعد از اتصال به برق و بعد از ریختن به مقدار معین نمونه های خشک شده گیاهان در داخل بوته چینی و گذاشتن آن با گیره مخصوص کوره الکتریکی داخل دستگاه و بستن درب آن، با تنظیم دمای مورد نیاز دستگاه شروع به کار می کند و بعد از 8 ساعت دستگاه را خاموش و نمونه های خاکستر شده آماده برای آزمایش های مربوطه می باشد. در پایان آن را از برق می کشند. 

10 ورتکس
ورتکس

ورتکس مدل بهداد ساخت کشور ایران برای مخلوط کردن مواد داخل لوله آزمایش کاربرد دارد.

مراحل کار: بعد از اتصال به برق و گذاشتن نمونه داخل لوله آزمایش روی آن با فشار جزئی شروع به کار می کند و ماده مورد نظر مخلوط یا حل می شود و یا با روشن کردن کلید اتوماتیک آن با نگه داشتن نمونه روی آن ماده مورد نظر مخلوط یا حل می شود. 

 11
 ترازو دیجیتالی

ترازو دیجیتالی

ترازو دیجیتالی مدل AND – EK 600i ساخت کشور ژاپن برای وزن کردن مواد کاربرد دارد.

مراحل کار: بعد از اتصال به برق و حدوداً 10 دقیقه قبل از شروع به کار آن را روشن می کنند. بعد از اتمام اندازه گیری وزن ماده مورد نظر آن را تمیز و کلید پاور آن را خاموش می کنند و از برق می کشند.  


 12 هیتر مغناطیسی
هیتر مغناطیسی

هیتر مغناطیسی ساخت کشور ایران برای مخلوط و حل کردن محیط ها و مواد در درجه حرارت معین  بکار می رود.  

مراحل کار: بعد از اتصال به برق و گذاشتن نمونه روی آن و انداختن مگنت درون نمونه سرعت، زمان و دمای مورد نظر را تنظیم و با روشن کردن آن نمونه شروع به مخلوط یا حل شدن می کند . بعد از اتمام زمان مورد نظر به طور اتوماتیک سرعت و دمای آن کاهش می یابد. در نهایت آن را از برق می کشند. 


کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به دانشگاه آزاداسلامی واحد مرند می باشد. .