آزمایشگاه فیزیولوژی گیاهی

 معرفی:

در این آزمایشگاه، اندازه گیری pH و Ec استخراج لیپیدها، استخراج قندهای محلول و نامحلول، استخراج اسانس به وسیله کلونجر، تهیه برش های میکروسکوپی و تولید آب مقطر و نیز اجرای طرح های تحقیقاتی و پایان نامه ها انجام می شود. خدمات آموزشی نیز  ارائه  می گردد. رشته های زیست شناسی، شیمی داروئی و مهندسی کشاورزی از این آزمایشگاه بهره می گیرند.


موقعیت: طبقه سوم ساختمان آزمایشگاهی دکتر شهید احمدی روشن

  

آزمایشگاه فیزیولوژی گیاهی دانشگاه آزاد مرند 

 
 ردیف نام دستگاه
 عکس دستگاه 
 شناسنامه و عملکرد دستگاه
 1
 هود

هود شیمیایی

هود ساخت کشور ایران و برای برداشتن مواد و اسیدها  بکار برده می شود.

مراحل کار: بعد از اتصال به برق و روشن کردن کلید پاور آن و همچنین روشن کردن تهویه آن مواد در زیر آن قرار داده و به مقدار لازم برداشته و به هنگام برداشتن شیشه جلویی آن تا اندازه ای که با دست زیر آن به راحتی مواد برداشته شود به پایین کشیده می شود . بعد از برداشتن مواد و صبر کردن برای مدتی که هوای پر از گاز داخل آن تخلیه شود آن را خاموش و از برق می کشند.

 2 انکوباتور
انکوباتور

انکوباتور مدل بهداد ساخت کشور ایران برای رشد قارچ ها و باکتری ها در شرایط دما و نوری مناسب بکار می رود.

مراحل کار: بعد از اتصال به برق و تنظیم دمای مورد نظر و ترموستات نمونه را داخل آن گذاشته و درب آن را می بندد و بعد از مدت زمان لازم دوباره آن را خاموش و از برق می کشند و نمونه را برمی دارند..

 3 آب ساز دمونالیزا
آب ساز دمونالیزا

آب ساز دمونالیزا ساخت کشور ایران برای تولید آب مقطر در آزمایشگاه بکار گرفته می شود. این دستگاه متصل به شیر آب می باشد.

مراحل کار: بعد از اتصال به به برق سه فازو روشن کردن کلید پاور و تنظیم شیر آب به طوری که دمای آب در حد 40 الی 50 درجه سانتیگراد و هدایت آب مقطر تولیدی به یک ظرف  20 لیتری تقریبا در عرض یک ساعت پر می شود بعد از پر شدن ابتدا آن را خاموش سپس از برق کشیده می شود.

 4
 الکتروفورز

الکتروفورز

الکتروفورز مدل pst 1002 ساخت کشور ایران برای شناسایی نمونه های RNA و DNA و نیز پروتئین های گیاهان و جانوران بر اساس میزان پیشروی باندها در ژل آگارز کاربرد دارد.

مراحل کار: بعد از تهیه ژل آگارز و ایجاد چاهک و گذاشتن صفحه ژل چاهک دار در محل مخصوص دستگاه و ریختن مایع هدایت کننده جریان برق درون محل مخصوص دستگاه RNA یا DNA استخراجی از گیاه یا جانور را درون چاهک ها ریخته و سپس با وصل کردن دستگاه به جریان برق باندها تشکیل می شود. بعد از پایان کار دستگاه را شسته و در محل مخصوص نگهداری می کنند(چون شکستنی است). 

5 میکروتوم 
میکروتوم

میکروتوم مدل RM2135 ساخت کشور آلمان برای برش دادن بافت های گیاهی و جانوری با قطر میکرومتری کاربرد دارد.

مراحل کار: بعد از آماده سازی نمونه داخل پارافین جامد (ساخت بلوک های بافتی) و گذاشتن آن در جایگاه مخصوص دستگاه و ثابت کردن آن و تنظیم قطر برش در حد میکرومتر به وسیله دسته کناری دستگاه نمونه برش داده می شود . بعد از برش دستگاه را با قلم مو کاملاً تمیز می گردد. 

 6 سانتریفیوژ
سانتریفیوژ

سانتریفیوژ مدل یونیورسال ساخت کشور ایران برای جداسازی مواد بکار گرفته می شود.

مراحل کار: بعد از اتصال به برق و گذاشتن نمونه داخل آن و بستن کامل درب کلید پاورآن را روشن کرده و پس از تنطیم زمان به تدریج سرعت را افزایش داده تا به سرعت مورد نظر برسد . بعد از اتمام زمان و توقف نمونه های داخل آن درب آن را باز کرده و نمونه برداشته می شود . بعد از برداشتن نمونه کلید پاور آن خاموش و کلا از برق می کشند. 

7بن ماری جوش
بن ماری

بن ماری ساخت کشور ایران برای حرارت دادن مواد و محلول ها تحت شرایط رطوبت در دمای معین بکار می رود.

مراحل کار: بعد از ریختن آب مقطر داخل آن به اندازه کافی  اتصال به برق  و روشن کردن کلید پاور آن دمای آن تنظیم و بعد از رسیدن به دمای مورد نظر نمونه را داخل آن گذاشته و پس از اتمام کار کلید پاور آن را خاموش می کنند. بعد از سرد شدن درب آن را می بندند. در خاتمه کار کلا از برق می کشند.

 8
pH سنج
ph سنج

pHسنج مدل  827 ساخت کشور سوئیس برای تنظیم pH محیط های کشت و محلول ها بکار می رود.

مراحل کار: بعد از روشن کردن کلید پاور و کالیبره کردن با محلول ها با درجه پ اچ معین، پ اچ محلول ها را اندازه و با اسید یا باز ضعیف پ اچ را تنظیم می کنند . بعد از اتمام کار و تمیز کردن الکترود آن با آب مقطر، الکترود آن را داخل آب درون محفظه مخصوص قرار و کلید پاور آن را خاموش می کنند. 

9 ورتکس
ورتکس

ورتکس مدل Labinco برای مخلوط کردن مواد داخل لوله آزمایش کاربرد دارد.

مراحل کار: بعد از اتصال به برق و گذاشتن نمونه داخل لوله آزمایش روی آن با فشار جزئی شروع به کار می کند و ماده مورد نظر مخلوط یا حل می شود و یا با روشن کردن کلید اتوماتیک آن با نگه داشتن نمونه روی آن ماده مورد نظر مخلوط یا حل می شود.
10
 ترازو دیجیتالی
ترازو دیجیتالی

ترازو مدل XP-300 ساخت کشور آلمان برای وزن کردن مواد و محیط کشت ها کاربرد دارد.

مراحل کار: بعد از اتصال به برق و حدوداً 10 دقیقه قبل از شروع به کار آن را روشن می کنند. بعد از اتمام اندازه گیری وزن ماده مورد نظر آن را تمیز و کلید پاور آن را خاموش می کنند و از برق می کشند

 11
 کلونجر 

کلونجر

کلونجر یک دستگاه شیشه ای برای تولید اسانس گیاهان داروئی کاربرد دارد .

مراحل کار: بعد از اتصال به برق و آب مقدار 100 گرم گیاه خشک(در بالن 1000 میلی لیتر) و ریختن حدود دو سوم حجم بالن آب مقطر ) و وصل کردن دستگاه به هیتر گود مناسب با بالن حدودا 3 ساعت بعد از به جوش آمدن اسانس در درون لوله کلونجر جمع می گردد. در پایان کار شیر آب را قطع و از برق می کشیم. 


 12 هیتر مغناطیسی
هیتر مغناطیسی

هیتر مغناطیسی مدل PS - 10ساخت کشور ایران برای مخلوط و حل کردن محیط ها و مواد در درجه حرارت معین  بکار می رود. 

مراحل کار: بعد از اتصال به برق و گذاشتن نمونه روی آن و انداختن مگنت درون نمونه سرعت، زمان و دمای مورد نظر را تنظیم و با روشن کردن آن نمونه شروع به مخلوط یا حل شدن می کند . بعد از اتمام زمان مورد نظر به طور اتوماتیک سرعت و دمای آن کاهش می یابد. در نهایت آن را از برق می کشند.

 13 EC سنج
روتاتور

EC سنج مدل M-12E ساخت کشور ژاپن برای اندازه گیری و تنظیم  EC مواد و محلول ها کاربرد دارد. 

مراحل کار: بعد از روشن کردن کلید پاور و کالیبره کردن با محلول ها با درجه ای سی معین، ای سی محلول ها را اندازه می گیرد.

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به دانشگاه آزاداسلامی واحد مرند می باشد. .