آزمایشگاه میکروب شناسی

 معرفی:

در این آزمایشگاه، کشت و شناسایی باکتری  ها و نیز اجرای طرح های تحقیقاتی و پایان نامه ها انجام می شود. خدمات آموزشی نیز  ارائه  می گردد. رشته های علوم آزمایشگاهی، پرستاری، مامایی ، زیست شناسی و مهندسی کشاورزی از این آزمایشگاه بهره می گیرند.  


موقعیت: طبقه دوم ساختمان آزمایشگاهی دکتر شهید احمدی روشن

  

آزمایشگاه میکروب شناسی دانشگاه آزاد مرند 

 
 ردیف نام دستگاه
 عکس دستگاه 
 شناسنامه و عملکرد دستگاه
 1
 لامینار

لامینار

لامینار ساخت کشور ایران و برای کشت قارچ ها و باکتری ها در شرایط استریل بکار برده می شود. این دستگاه متصل به شیر آب و گاز و دارای اشعه UV  می باشد.

مراحل کار: بعد از اتصال به برق و تمیز کردن آن با الکل 70 درصد و الکل صنعتی UV آن را چهار ساعت قبل از شروع کار روشن و سپس یک ساعت قبل از شروع کار خاموش کرده و سپس در حین کار شعله گاز، تهویه و لامپ درون آن را روشن و با کشیدن شیشه جلویی آن به پایین کار را انجام می دهند پس از اتمام کار دستگاه را خاموش می کنیم 
 2 انکوباتور
انکوباتور

انکوباتور ساخت کشور ایران برای رشد قارچ ها و باکتری ها در شرایط دما و نوری مناسب بکار می رود.

مراحل کار: بعد از اتصال به برق و تنظیم دمای مورد نظر و ترموستات نمونه را داخل آن گذاشته و درب آن را می بندد و بعد از مدت زمان لازم دوباره آن را خاموش و از برق می کشند و نمونه را برمی دارند..

 3 اتوکلاو
اتوکلاو

اتوکلاو ساخت کشور ایران با مخزن 50 لیتر برای استریل کردن محیط کشت ها و وسایل شیشه ای و برخی محلول ها بکار می رود.

مراحل کار: بعد از گذاشتن نمونه داخل آن و بستن درب آن آن را به برق متصل و دما و زمان و فشار مورد نظر را تنطیم می کنند. بعد از این که دمای آن 121 ، فشار 5/1 اتمسفر شد بعد از 15 دقیقه خاموش شده بعد از تخلیه کامل بخار درون آن درب آن را باز و نمونه برداشته می شود. 

 4

میکروسکوپ

میکروسکوپ

میکروسکوپ مدل نیکون ساخت کشور ژاپن برای دیدن باکتری ها و قارچ ها در شرایط مطالعه میکروسکوپی بکار برده می شود.

مراحل کار: بعد از اتصال به برق و گذاشتن لام مورد نظر در جایگاه لام با روشن کردن میکروسکوپ و تنظیم آن در مراحل مختلف و با عدسی های مختلف نمونه قابل رویت خواهد بود. بعد از اتمام کار و خاموش کردن میکروسکوپ از برق می کشند.   

 5
کلنی کانتر
کولونی کانتر

کلنی کانتر مدل TCC8برای شمارش کلنی های باکتری بکار می رود.

مراحل کار: بعداز اتصال به برق و بعد از روشن کردن کلید پاور پلیت حاوی کلنی های باکتریایی را روی آن گذاشته و با زدن قلم به هر یک از کلنی ها تعداد کلنی ها ثبت و شمارش می شود. در پایان کار کلید پاور آن خاموش و دستگاه را کلا از برق می کشیم.  

 6بن ماری
بن ماری

بن ماری مدل W35 ساخت کشور ایران برای حرارت دادن مواد و محلول ها تحت شرایط رطوبت در دمای معین بکار می رود.

مراحل کار: بعد از ریختن آب مقطر داخل آن به اندازه کافی  اتصال به برق  و روشن کردن کلید پاور آن دمای آن تنظیم و بعد از رسیدن به دمای مورد نظر نمونه را داخل آن گذاشته و پس از اتمام کار کلید پاور آن را خاموش می کنند. بعد ا ز سرد شدن درب آن را می بندند. در خاتمه کار کلا از برق می کشند.

 7جار بی هوازی 
جار بی هوازی

جار بی هوازی برای رشد باکتری ها در شرایط بی هوازی کاربرد دارد

مراحل کار: بعد از گذاشتن نمونه و صفحات رطوبت گیر داخل آن و بستن درب آن به طور کامل به وسیله اتصال آن به گاز هوای داخل آن خارج می گردد. بعد از خارج کردن هوای داخل آن در مدت لازم باکتری بی هوازی داخل آن رشد خواهد کرد.

 8 ترازو دیجیتالی 
ترازو

ترازو ساخت کشور اسکاتلند برای وزن کردن مواد و محیط کشت ها کاربرد دارد.

مراحل کار: بعد از اتصال به برق و حدوداً 10 دقیقه قبل از شروع به کار آن را روشن می کنند. بعد از اتمام اندازه گیری وزن ماده مورد نظر آن را تمیز و کلید پاور آن را خاموش می کنند و از برق می کشند.  

 9
 هیتر مغناطیسی 
هیتر مغناطیسی

هیتر مغناطیسی مدل PS - 10ساخت کشور ایران برای مخلوط و حل کردن محیط ها و مواد در درجه حرارت معین  بکار می رود.  

مراحل کار: بعد از اتصال به برق و گذاشتن نمونه روی آن و انداختن مگنت درون نمونه سرعت، زمان و دمای مورد نظر را تنظیم و با روشن کردن آن نمونه شروع به مخلوط یا حل شدن می کند . بعد از اتمام زمان مورد نظر به طور اتوماتیک سرعت و دمای آن کاهش می یابد. در نهایت آن را از برق می کشند. 


کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به دانشگاه آزاداسلامی واحد مرند می باشد. .