آزمایشگاه شیمی عمومی 2 و شیمی آلی

 معرفی:

در این آزمایشگاه تعیین نقطه ذوب، تبلور، تقطیر و استخراج مواد و نیز اجرای طرح های تحقیقاتی و پایان نامه ها انجام می شود. خدمات آموزشی نیز  ارائه  می گردد. رشته های علوم آزمایشگاهی، پرستاری، مامایی ، زیست شناسی، تغذیه، مهندسی پزشکی، شیمی داروئی و مهندسی کشاورزی از این آزمایشگاه   می گیرند.  


موقعیت: طبقه اول ساختمان آزمایشگاهی دکتر شهید احمدی روشن

  

آزمایشگاه شیمی عمومی 2 و شیمی آلی دانشگاه آزاد مرند 

 
 ردیف نام دستگاه
 عکس دستگاه 
 شناسنامه و عملکرد دستگاه
 1
 آون

لامینار

آون مدل DENA ساخت کشور ایران برای خشک کردن و استریل کردن وسایل شیشه ای کاربرد دارد.

مراحل کار: بعد از اتصال به برق و گذاشتن نمونه داخل و بستن درب آن دما و زمان مورد نظر تنظیم کرده و بعد از اتمام زمان آن آن را خاموش و از برق می کشند. 

 2 حمام آبی
انکوباتور

حمام آبی مدل DENA  ساخت کشور ایران برای حرارت دادن مواد و محلول ها تحت شرایط رطوبت در دمای معین بکار می رود.

مراحل کار: بعد از ریختن آب مقطر داخل آن به اندازه کافی  اتصال به برق  و روشن کردن کلید پاور آن دمای آن تنظیم و بعد از رسیدن به دمای مورد نظر نمونه را داخل آن گذاشته و پس از اتمام کار کلید پاور آن را خاموش می کنند. بعد از سرد شدن درب آن را می بندند. در خاتمه کار کلا از برق می کشند

 3 ترازو دیجیتالی
اتوکلاو

ترازو مدل AND EK-6000 ساخت کشور انگلستان برای وزن کردن مواد و محیط کشت ها کاربرد دارد.

مراحل کار: بعد از اتصال به برق و حدوداً 10 دقیقه قبل از شروع به کار آن را روشن می کنند. بعد از اتمام اندازه گیری وزن ماده مورد نظر آن را تمیز و کلید پاور آن را خاموش می کنند و از برق می کشند.  

 4
 سانتریفیوژ
میکروسکوپ

سانتریفیوژ مدل  ALC 4232  برای جداسازی مواد بکار گرفته می شود.

مراحل کار: بعد از اتصال به برق و گذاشتن نمونه داخل آن و بستن کامل درب کلید پاورآن را روشن کرده و پس از تنطیم زمان به تدریج سرعت را افزایش داده تا به یرعت مورد نظر برسد . بعد از اتمام زمان و توقف نمونه های داخل آن درب آن را باز کرده و نمونه برداشته می شود . بعد از برداشتن نمونه کلید پاور آن خاموش و کلا از برق می کشند.

 5روتاتور
میکروسکوپ چهارچشمی

روتاتور یا شیکر شیمی فن ساخت کشور ایران برای مخلوط کردن مواد و محلول ها درون ارلن بکار برده می شود.

مراحل کار: بعد از اتصال به برق و گذاشتن نمونه روی آن و محکم کردن نمونه با تنظیم سرعت و زمان مورد نظر دستگاه را روشن می کنند. بعد از اتمام زمان مورد نظر و حالت سکون قرار گرفتن دستگاه نمونه برداشته و دستگاه را خاموش می کنند. .

 6 هود 
لوپ

هود ساخت کشور ایران و برای برداشتن مواد و اسیدها  بکار برده می شود.

مراحل کار: بعد از اتصال به برق و روشن کردن کلید پاور آن و همچنین روشن کردن تهویه آن مواد در زیر آن قرار داده و به مقدار لازم برداشته و به هنگام برداشتن شیشه جلویی آن تا اندازه ای که با دست زیر آن به راحتی مواد برداشته شود به پایین کشیده می شود . بعد از برداشتن مواد و صبر کردن برای مدتی که هوای پر از گاز داخل آن تخلیه شود آن را خاموش و از برق می کشند.
7 تعیین نقطه ذوب
سانتریفیوژ

تعیین نقطه ذوب مدل SMP3 برای تعیین نقطه ذوب مواد مختلف بکار گرفته می شود.

مراحل کار: بعد از اتصال به برق و کالیبراسیون آن نمونه را گذاشته سپس نقطه ذوب نمونه مورد نظر خوانده شده و بعد از تعیین مقدار نقطه ذوب دستگاه را خاموش و از برق می کشند. سپس بلافاصله بعد از اشتفاده آن را تمیز می کنند. 


کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به دانشگاه آزاداسلامی واحد مرند می باشد. .