آزمایشگاه نقشه برداری

 معرفی:

در این آزمایشگاه، استفاده از دوربین های نقشه برداری برای بدست آوردن زاویه منطقه مورد مطالعه، اندازه گیری اختلاف ارتفاع و ترازیابی از سطح مورد نظر، استفاده از نقشه های توپوگرافی، استفاده از نقشه های زمین شناسی جهت بدست آوردن طبقات و سنگ های بکار رفته، برجسته بینی عوارضی روی عکس های هوایی و همچنین مسافت یابی نقشه مورد استفاده از منطقه مورد نظر و نیز خدمات آموزشی  ارائه  می گردد. رشته های جغرافیا، نقشه کشی و رشته های فنی و مهندسی از این آزمایشگاه بهره می گیرند.  


موقعیت: طبقه اول و زیرزمین ساختمان آزمایشگاهی دکتر شهید احمدی روشن

  

آزمایشگاه نقشه برداری دانشگاه آزاد مرند 

 
 ردیف نام دستگاه
 عکس دستگاه 
 شناسنامه و عملکرد دستگاه
 1
 استریسکوپ

استریوسکوپ

استریوسکوب مدل Faradid ساخت کشور ایران برای برجسته بینی عوارضی روی عکس های هوایی بکار می رود.

مراحل کار: ابتدا جعبه را باز کرده و استریوسکوب را از درون جعبه بیرون آورده و چون این وسیله حالت کشویی دارد کشوها را در جهت خلاف هم کشیده و باز کرده روی میز قرار می دهیم و لنزهای چشمی را روی آن گذاشته و عکس ها را زیر آن گذاشته و با نگاه کردن از لنزها عکس ها را زیر دستگاه برجسته می کنیم تا عوارضی و پدیده های مورد نظر را بررسی کنیم. 

 2 نیو
نیو

دوربین زاویه یاب یا نیو مدل 915861  ساخت کشور سنگاپور جهت اندازه گیری ارتفاع و ترازیابی از سطح مورد نظر بکار گرفته می شود.

مراحل کار: ایتدا سه پایه را باز کرده در روی زمین مستقر می کنیم طوری که محکم در سطح زمین جای گرفته و تکان نخورد سپس دوربین را به سه پایه محکم می بندیم بعد نقشه مورد نظر را ایستگاه گذاری کرده و دوربین را در یکی از ایستگاه ها قرار داده و شاخص را در ایستگاه اول گرفته بعد از پشت دوربین از تلسکوپ چشمی ارتفاع مورد نظر را قرائت می کنیم این کار را تا آخر ایستگاه گذاری انجام می دهیم. 

 3 پلانی متر
پلانی متر

پلانی متر مدل  Tamgya  ساخت کشور ژاپن جهت مسافت یابی نقشه مورد استفاده از منطقه مورد نظر بکار گرفته می شود. 

مراحل کار: بعد از باز کردن در جعبه و روشن کردن آن نقشه را باز کرده و حسگر مربوطه را در نقطه ای از منطقه مورد مطالعه روی نقشه قرار داده سپس دکمه استارت را می زنیم و حس گر را در اطراف منطقه مورد نظر حرکت می دهیم تا به نقطه پایانی برسددکمه پایان را زده و مسافت پیموده شده از روی دستگاه خوانده می شود و با توجه به مقیاس نقشه مسافت پیموده شده تعیین می گردد. 

 4 تئودولیت
تئودولیت

دوربین تئودولیت مدل G2-2  ساخت کشور چین برای بدست آوردن زاویه منطقه مورد مطالعه استفاده می شود.

مراحل کار: ابتدا سه پایه را در سطح زمین مستقر می کنیم بعد دوربین را روی قرار داده پیچ دوربین را به پیچ سه پایه محکم می بندیم بعد دوربین را به نقطه ای که مورد نظرمان است قراول روی می کنیم و زاویه نقطه مورد نظر را  می نویسیم سپس دوربین را در جهت عقربه های ساعت چرخانده نقطه بعدی را یادداشت می کنیم سپس از روی آن ها زاویه مورد نظر را به دست می آوریم. 

 5
 ترازو 
ترازو

ترازو مدل BK80/5a ساخت کشور روسیه برای وزن کردن کاربرد دارد.

مراحل کار: بعد از اتصال به برق و حدوداً 10 دقیقه قبل از شروع به کار آن را روشن می کنند. بعد از اتمام اندازه گیری وزن ماده مورد نظر آن را تمیز و کلید پاور آن را خاموش می کنند و از برق می کشند.    

 6GPS 
GPS

GPS  مدل M200 ساخت کشور تایوان برای بررسی نقاط و جاهای مختلف از لحاظ جغرافیایی کاربرد دارد. در واقع ردیاب ماهواره ای می باشد.

مراحل کار: بعد از روشن کردن کلید پاور و منظر شدن تا زمان شناسایی ماهواره ها در مکان رویش گیاهان مختصات جغرافیایی محل رشد گیاهان روی صفحه ظاهر می شود و گاهی نیز نقشه رشد گیاه در منطقه توسط دستگاه کشیده می شود.


کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به دانشگاه آزاداسلامی واحد مرند می باشد. .